Technické služby města Olomouce, a.s.

Zamenhofova 783/34
772 11 Olomouc

tel: +420 585 700 000
email: tsmo@tsmo.cz

www.tsmo.cz

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Nezařazené
15 Srp

Překladiště odpadu

Po dvou letech fungování splnilo olomoucké unikátní překladiště odpadů očekávání – ročně zpracuje skoro 30 tisíc tun

 

V červnu to byly dva roky, co Technické služby města Olomouce slavnostně otevřely nové překladiště odpadů v Olomouci – Chválkovicích. A plány na likvidaci až 140 tun odpadu denně se naplnily. Přesněji, překladiště už teď jede na 91%. V budoucnu by mohlo zpracovat až 32 000 tun odpadu ročně.  

 

Zařízení za 36 milionů korun patří k technologické špičce v Česku – podobné má už jen hlavní město Praha. Tvoří ho především dopravník, který „doručí“ odpad z popelářských aut do lisu. Ten ho pak stlačí přímo do kontejnerů. Do areálu u olomoucké Panelárny takto míří hlavně smetí z domácností ve městě. „Olomoučané ročně vyprodukují skoro 16 tisíc tun směsného odpadu. K tomu musí překladiště zvládnout nálož od podnikatelů a z asi třiceti obcí kolem Olomouce,“ říká Pavel Musil, vedoucí provozovny odpadového hospodářství TSMO. Odpad zpracovaný na překladišti pak míří buď na skládky v Lipníku nad Bečvou a Mrsklesích, nebo do brněnské spalovny. „Vzhledem k tomu, že město Olomouc nevlastní zařízení na likvidaci odpadu, znamená tato moderní technologie velkou pomoc. Svou kapacitou posiluje odpadovou nezávislost, protože můžeme efektivně přepravovat odpady i na větší vzdálenosti,“ pochvaluje si Miroslav Petřík, ředitel Technických služeb města Olomouce.

 

Skříň, nebo pohovka – není problém

Není téměř nic, s čím by si jedinečná technologie neporadila. I když je primárně určená pro směsný odpad, míří do areálu Technických služeb i to, co odloží lidé ve sběrných dvorech.  Sedačka, postel nebo křeslo? Vše „přechroustá“ drtič, který má kapacitu až 20 tun velkoobjemového odpadu za hodinu. A na jak malé části je možné odpad rozemlít? „Udělá to od prachu až po nějakou větší frakci,“ vysvětluje Pavel Musil.

 

Místo 6 náklaďáku denně 5. Místo 1500 tun měsíčně 2000.

Jestliže dříve muselo z Olomouce do Brna nebo na skládky zamířit denně 6 nákladních aut plných smetí, tak teď je to v průměru jen pět. Do přepravních kontejnerů se navíc vejde o 500 tun odpadu měsíčně více, než před otevřením nového zařízení. Právě v efektivitě vidí vedoucí překladiště budoucnost: „V roce 2024 začne platit zákaz ukládání odpadu na skládky. Trend proto bude snižování množství odpadu, hlavně toho zbytkového, který se nedá využít materiálově. Lidé budou muset i více třídit,“ nastiňuje Pavel Musil. I proto krajský úřad nechal v roce 2015 zpracovat studii, podle které by podobná odpadová centra měla vzniknout i v Prostějově, Přerově, Hranicích, na Uničovsku, Zábřežsko-Šumpersku a v Jeseníku. „V současnosti jsou pro tato jednotlivá centra zpracovávány studie rozmístění pro jednotlivé technologie a samotné překladiště. Vše by mělo být realizováno do roku 2024,“ doplňuje Milan Klimeš, náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

 

Kdo by si chtěl prostory překladiště odpadu Technických služeb prohlédnout, měl by podle šéfa pracoviště sledovat hlavně akce pořádané organizacemi města. Prohlídky pro školy, ale i veřejnost, pořádá například centrum ekologických aktivit Sluňákov.