Technické služby města Olomouce, a.s.

Zamenhofova 783/34
772 11 Olomouc

tel: +420 585 700 000
email: tsmo@tsmo.cz

www.tsmo.cz

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Nezařazené
31 Čvc

Správa kašen? Práce na 7 dní v týdnu

Arionova kašna na Horním náměstí je jedním z atraktivních turistických lákadel Olomouce. O dílo světově uznávaného umělce Ivana Theimera se starají každým dnem v sezoně Technické služby města Olomouce (TSMO). Stejně tak dbají pracovníci technických služeb o další dvě olomoucké kašny. Jednou z nich je kašna se sousoším Venuše na okraji sídliště Povel, druhou je kašna před polyfunkčním domem Namiro v Hynaisově ulici. V neposlední řadě TSMO ještě pečují o vodní fontánu před krajským úřadem.

 

Arionova kašna na Horním náměstí vyžaduje každodenní pozornost zaměstnanců TSMO. Ti se denně věnují čištění žlábku, který se nachází v obrubě kašny. Podle Petra Brachtla, mistra správy budov technických služeb, největší těžkosti způsobuje splachování nečistot z Horního náměstí, které se přes žlábek s venkovním filtrem dostávají do čistého okruhu a podílí se na ucpávání dalších filtrů v podzemní nádrži. Personál tak provádí i pravidelnou údržbu a čištění podpovrchových technologií. V případě srážek se do okruhu dostává i voda dešťová. V blízké budoucnosti by se mohla na Horním a Dolním náměstí objevit takzvaná pítka, jejichž autorem je také olomoucký rodák a sochař Ivan Theimer. „V návaznosti na výstavbu pítka u Arionovy kašny navrhujeme, aby se dešťová voda oddělila a svedla do kanalizace a nedostávala se do čistého okruhu kašny,“ naznačuje Petr Brachtl.

 

„Péči o Arionovu kašnu považuji za takovou třešničku na dortu našich činností,“ říká s úsměvem ředitel TSMO Miroslav Petřík a dodává: „Považuji za mimořádný zážitek, že jsem před lety mohl být u zrodu a zhmotnění myšlenky tzv. sedmé olomoucké kašny. Setkání s charismatickým tvůrcem, jakým bezesporu je Ivan Theimer, jsou vždy velmi obohacující.“

 

V kašně cirkuluje 32 kubíků pitné vody. Ta je upravovaná chemikáliemi, aby se ve fontáně netvořily nechtěné řasy. Vodu je potřeba průběžně doplňovat, protože se během dne rozprašuje a vypařuje. „Vedle estetické funkce mají kašny za úkol zvlhčování okolního vzduchu. Denně se takto jedná o úbytek zhruba dvou kubíků vody, které dopouštíme, a to jak z vodovodního řadu, tak i z vlastní studny ve Chválkovicích,“ přibližuje mistr správy budov. Většina úkonů se provádí brzy ráno, kdy jsou pohyb lidí a dopravní provoz minimální. Vodu do pohybu žene čerpadlo obdobné těm, které mají lidé v bazénech, od 6.30 do 21.45 hodin. Poté nastává asi patnácti minutový proplach technologií, při kterém se spotřebuje další zhruba jeden kubík vody.

 

Arionova kašna se v parných dnech stává vyhledávaným místem pro osvěžení. Najdou se i případy, kdy si v kašně lidé perou prádlo. „Autor Ivan Theimer se nebrání tomu, když jsou jeho díla v bezprostředním kontaktu s lidmi. Není proto problém se ovlažit vodou z kašny, ale rozhodně nemá sloužit k praní prádla. Sochař jako dárek věnoval olomouckým dětem želvu, kterou umístil na náměstí mimo vlastní prostor kašny, a díky tomu se zanedlouho stala vyhledávaným fotopointem a místem setkání obyvatel a návštěvníků Olomouce,“ vysvětloval Miroslav Petřík.

 

Při své práci se technické služby potýkají s projevy vandalství a neúctou, a to i v případě kašny se sousoším Venuše nedaleko takzvaného Zenitu. Zde každý den vytahují nemalé množství odpadků, které lidé zahazují do plytké nádrže fontány. Zcela jiná situace je podle mistra Brachtla u Namira, kde zdejší kašna naštěstí neslouží jako odpadkový koš. Zajímavým vodním prvkem v péči TSMO je vodní fontána v přednádraží, která pod povrchem ukrývá složitý systém potrubí a technologie, a kolemjdoucího návštěvníka potěší v každou celou hodinu tóny hudebních skladeb.

 

Technické služby po sezoně, která je ovlivněná počasím, kašny vypouštějí, čistí a vysušují systém cirkulace vody, aby přes zimu nedošlo k jejich poškození. V Olomouci je více než 25 kašen, sedm z nich je barokních. Vedle technických služeb si město najímá na správu ostatních nejmenovaných fontán specializované firmy. Celkové náklady na spuštění, provoz, běžné opravy a odstávku všech těchto vodních památek přijdou město každoročně na 220 až 250 tisíc korun.